(Klicka för större bild). Bulltoftadeltagarna med "prisbordet".
Föreningens tredje picknickträff någonsin genomfördes den 21:e augusti 2021 på Bulltofta friluftsområde. En ganska stor skara turfare slöt upp och monsunen från tidigare i veckan hade dragit bort så vädret var perfekt för turfande (om lite kylslaget för picknickande tyckte prisutdelaren).
14 kom till start i 30-minuters foteventet. Ganska tidigt ryckte Grimric åt sig en ledning han aldrig släppte, men bakom honom slogs en kvartet om silver och brons – Kissen, Christer-jag-ska-inte-tävla-L, KingenMalmö och Blockbusterz. Det böljade fram och tillbaka (se eventgrafen) men till slut drog Kissen och KingenMalmö längsta turfstråna och tog andra- respektive tredjeplatsen. För Grimric blev detta den andra picknickeventvinsten.
Till vinnarna delades godis- och turfutrustningar ut därefter åts det medhavda måltider.
(P.S. Om någon undrade varför prisutdelaren verkade trött och frånvarande beror det på att han körde Åstorp-Malmö ToR två gånger då han efter första körningen kommit på att han glömt priserna i Åstorp…)

(klicka för större bild). Vinnarna KingenMalmö (vänster), Grimric (mitten) och Kissen (höger)
Resultat
Eventet på turfgame.com